Jahody Ostara, Honeoye, Sussette, Favori, Furore, Fleurette
RAZ PLODIACE
Jahoda HONEOYE
Veľmi ranná jahoda z USA. Prvé plody sú veľké, väčšina plodov je strednej veľkosti, tvar je pravidelne guľatý. Pevnosť a trvanlivosť plodov je stredná. Táto jahoda je veľmi chutná a plody sú používane tiež na marmeládu. Farba plodov tejto jahody je tmavo červená. Za zlého počasia alebo za zlých výživových podmienok sú plody kyslejšie, ale stále chutné. Výnos je vysoký. Rastliny sú odolné proti listovým chorobám. Po výsadbe môže v ťažších premočených pôdach dojsť k výpadku až niekoľko desiatok percent rastlín. Vyžaduje ľahšiu pôdu, kde sa jej dobre darí a tvorí silné zdravé porasty. Jedná sa o najrozšírenejšiu skorú odrodu v Európe, je považovaná za štandard ranných odrôd (to znamená, že ostatné ranné odrody sú s ňou porovnávané).
Popis
- zber 7 dní pred Elsantou
- chutné plody
- tolerantná proti hnilobe plodu a múčnatke
- pozor na jarné mrazy
- potrebuje zdravú pôdu
- náchylná na Verticilium a Phyt. Cactorum (fytoftórové hniloby koreňov, rhizómov a plodov). Odporúča sa použiť Aliette 80 WG. Sadenice sa namáčajú 20 minút (korene aj srdiečka) tesne pred výsadbou. Neodporúčame máčať celé zväzky sadeníc. Pokiaľ nasleduje suché počasie, je potrebné porast neodkladne niekoľkokrát zavlažiť.
Jahoda FLEURETTE
Veľmi raná odroda s výbornou kvalitou plodov. Veľmi výnosná napriek skorému dozrievaniu. Plody sú pevné, chutné, lesklé, typicky červenej farby. Veľmi málo neštandardných plodov, tolerantná proti múčnatke . Odroda je veľmi podobná odrode Elsanta, ale odolnejšia. Doporučujeme dávať pozor na neskoré jarné mrazy a zabezpečiť prihnojovanie fosforom.
• chutná, pevná a málo neštandardných plodov
• tolerantná proti múčnatke
• pozor na jarné, nočné mrazy
• vhodná prevencia na Phyt. Cactorum (fytoftórové hniloby koreňov, rhizómov a plodov).
• zajistěte dostatečné hnojení fosforem
Jahoda SUSSETTE
Zaujímavá neskorá odroda, plody jasne červené, lahodnej osviežujúcej chuti. Vytvára kompaktné trsy so vzpriamenými kvetmi, výnos je veľký a pravidelný. Plody sa dajú i pár dní skladovať, bez toho aby utrpela ich kvalita. Tolerantná proti múčnatke, vhodné je nastielať slamou.
• svetlé plody s výraznou chuťou
• vhodná pre nastieľanie slamou pre neskorý zber, tolerantná proti múčnatke
• pevné vzpriamené stonky s prvými plodmi
• dôraz na hnojenie draslíkom
• ošetriť preventívne na Phyt. Cactorum
STÁLE PLODIACE
Jahoda FURORE
Stále plodiacia jahoda s jasne žiarivými plodmi, tolerantná proti múčnatke, plesniam i koreňovým chorobám. Kónické plody, jasne červenej farby sú chutné, vhodné i pre skladovanie v chlade.
• výborné lesklé plody
• tolerantná na múčnatku a Botrytidu
• koncentrovaný zber v júli
• pre kvalitné plody doporučujeme počas zberu hnojiť draslíkom a vápníkom
Jahoda OSTARA
Táto stále rodiaca jahoda holandského pôvodu - kríženec vyniká svojou neúnavnou schopnosťou tvoriť neustále kvety a plody. Môžete si ich preto vychutnávať od júna až do mrazov! Plody sú stredne veľké, mierne kužeľovitého tvaru, stredne červenej farby. Ich chuť je lahodná, aromatická a stredne sladká. Odroda Ostara je mimoriadne vhodná na konzumáciu v čerstvom stave a má vysokú úrodnosť. Je vhodná aj na pestovanie v nádobách.
Jahoda FAVORI
Stále plodiaca jahoda. Zber začína v máji a pokračuje až do prelomu augusta a septembera. Pozdĺžne, kužeľovité plody sú výbornej chuti, lesklé, svetlo červené. Odroda má výrazne silný rast. Odolná voči chorobám, plesni, a voči dažďu.
• veľmi chutné plody
• plody sú svetlo červene lesklé, tolerantné voči vysokým zrážkam
• tolerantná proti koreňovým a listovým chorobám
• náchylná na antraknózu
• pozor na praskanie plodov
Spôsoby vysádzania
Rozoznávame dva typy výsadby – jednoriadkovú a pásovú.
Pri jednoriadkovej výsadbe sadíme jahody čo najskôr v lete do sponu 20 až 40 × 60 až 80 cm. Po zbere úrody odnože odstránime a necháme len pôvodné rastliny. Takéto udržiavanie jednotlivých trsov je výhodné najmä vo vyšších polohách. Po daždi riedky porast rýchlo vysychá, takže sa menej šíria choroby a plesne, ale v suchom roku treba viac zavlažovať, pomôže aj zamulčenie záhona.
Pri zahustenej výsadbe, ktorá je akýmsi prechodom medzi jednoriadkovou a pásovou výsadbou, vysádzame sadenice do sponu 30 až 40 × 60 až 80 cm s tým, že v riadkoch ponechávame odnože vo vzdialenosti 10 až 15 cm, ale z medziradia ich odstraňujeme. Výhodou tohto systému je, že popri starších jahodách, ktoré postupne rodia čoraz menšie plody, máme aj najmladšie sadenice s najkvalitnejšími plodmi.
Výsadba do fólie
Dnes sa namiesto čiernej fólie používa netkaná textília, ktorej veľká výhoda je že prepúšťa závlahovú aj dažďovú vodu. Pri tomto pestovaní jahôd je najdôležitejšia dôkladná pred výsadbová príprava pôdy, potom sa totiž pod fóliu už nedostaneme.
Na záhon natiahneme pásy textílie (zväčša bývajú široké 160 cm) tak, aby sa na okrajoch prekrývali (asi 10 cm), a v tomto prekrytí a na okrajoch záhona textíliu zapichneme do zeme hrubším drôtom zahnutým do tvaru písmena U, prípadne na jej okraj ešte prihrnieme pôdu. Do textílie vyrežeme nožom kríž a do vzniknutého otvoru vysádzame sadenice, najlepšie kontajnerové. Nezabudnime ich zaliať.
Zdroj: Urob si sam, beryservis.cz FOTO: Pixabay